Celem szkolenia okresowego pracowników służb bezpieczeństwa i higieny pracy i innych osób wykonujących zadania z zakresu bhp jest uzupełnienie wiedzy i umiejętności z zakresu przepisów prawnych dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. W trakcie szkolenia dokonywana jest analiza i ocena zagrożeń w procesach pracy oraz omawiane są metody oceny ryzyka związanego z tymi zagrożeniami. Pracownicy służb bhp mogą się zapoznać z metodami kształtowania bezpiecznych oraz higienicznych warunków pracy, a także mogą dowiedzieć się jak udzielać pomocy w rozwiązywaniu problemów z dziedziny bhp. Uczestnicy szkoleń zatrudnieni na stanowiskach związanych z bhp ustalają okoliczności i przyczyny wypadków przy pracy oraz chorób zawodowych i określają niezbędne działania profilaktyczne. Pracownicy służby BHP podczas szkolenia poznają metody popularyzacji problematyki bezpieczeństwa i higieny pracy.
Szkolenie dla służb bhp powinno być zorganizowane w formie kursu, seminarium lub samokształcenia kierowanego, z uwzględnieniem odpowiednich pomocy dydaktycznych. Szkolenie powinno trwać nie mniej niż 32 godziny lekcyjne.
Prowadzącym i organizatorem szkolenia nie może być pracodawca, lecz firma uprawniona do prowadzenia działalności szkoleniowej w zakresie BHP.