Każdy przedsiębiorca zatrudniający pracowników jest zobowiązany prawem w terminie 30 dni od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej zawiadomić na piśmie właściwej jednostki Inspekcji Pracy i właściwego Inspektoratu Sanitarnego o miejscu rodzaju i zakresie prowadzonej działalności. Taki sam obowiązek ciąży na pracodawcy, gdy nastąpią zmiany miejsca lub rodzaju i zakresu prowadzonej działalności. Szczególnie gdy są to zmiany technologii produkcji zwiększające ryzyko zagrożenia życia lub zdrowia pracowników.
Pracodawca odpowiada za bezpieczeństwo i higienę pracy w całym zakładzie pracy. Odpowiada za ochronę życia i zdrowia pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy zastosowaniu wszystkich dostępnych środków technicznych. Prawidłowa organizacja w zakładzie pracy powinna zapewniać bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Pracodawca powinien zapewniać przestrzeganie przepisów i zasad BHP, a w razie stwierdzenia uchybień w tym zakresie musi wydać polecenia ich usunięcia. Każdy pracodawca wykonuje nakazy, wystąpienia, decyzje i zarządzenia wydawane przez organy nadzoru nad warunkami pracy i przez Inspekcję Pracy.
Poza utrzymywaniem odpowiednich warunków pracy pracodawca ma obowiązek przeszkolenia pracowników w zakresie przepisów BHP przed dopuszczeniem ich do pracy. Pracownik nie może być dopuszczony do stanowiska pracy, jeżeli nie posiada odpowiednich kwalifikacji i umiejętności oraz dostatecznej znajomości przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Szkolenie BHP wstępne należy przeprowadzić przed dopuszczeniem nowego pracownika do przydzielonego mu stanowiska pracy. Ten rodzaj szkolenia składa się z dwóch części: